Almanya, Birleşik Krallık ve Polonya - Vize

Birleşik Krallık'ta Yapılmak İstenen Erasmus+ Faaliyetleri Hakkında (03.05.2019)

Değerli Öğrenci ve Personelimiz,

Birleşik Krallık’ın Avrupa Birliği’nden çıkışının Erasmus+ Hareketlilik faaliyeti katılımcılarına etkisi hakkında güncelleme yapılmıştır. Buna göre:

Çıkış tarihinden önceki bir tarihte Birleşik Krallık’taki hareketliliğine başlamış olan katılımcıların faaliyetleri kabul edilecektir. Çıkış tarihinde Birleşik Krallık’ta hareketlilik gerçekleştirmekte olan katılımcıların faaliyetleri de çıkıştan etkilenmeyecektir. Çıkış tarihi henüz belirli değildir.

 

Almanya'da Erasmus+ Stajı Yapacak/Yapmak İsteyen Öğrencilerin Dikkatine (30.11.2018):

 

Almanya'nın Türkiye'deki Dış Temsilciklerinin internet sayfasında "Ulusal Vize" kısmında yayınlanan "Bilgi Notu 22"de öğrencilerden Türkiye'deki üniversitelerinden stajlarını Almanca dilinde yapacaklarına dair belge istenmektedir.

 

Belgenin birimimizce hazırlanabilmesi için öğrencilerin YDS ya da OSYM'nin yabancı dil sınavları eşdeğerlik tablosunda belirtilen sınavlardan YDS karşılığı 50/100 olan sınav sonuçlarıyla müracaat etmeleri gerekmektedir.

 

İlgili linkler aşağıdadır.

 

ÖNEMLİ NOT: LÜTFEN GÜNCEL BİLGİLER İÇİN ALMANYA'NIN TÜRKİYE'DEKİ DIŞ TEMSİLCİLİKLERİNİN İNTERNET SAYFASINI TAKİP EDİNİZ.

 

Ulusal Vize Sayfası 

Bilgi Notu 22 

OSYM Sınav Eşdeğerlik Tablosu

 

 

Almanya Büyükelçiliği tarafından Türkiye Ulusal Ajans’ına iletilen bilgiye göre:

 

 

“Almanya Federal Cumhuriyeti İçişleri Bakanlığı tarafından 01.08.2016 dan itibaren Federal Öğrenimi Teşvik Yasası’nın (BaföG) aylık burs miktarı 720,- Avro olarak belirtilmiştir (önceden 659,- Avro). Erasmus+ programları çerçevesinde gidecek olan öğrencilerin:

 

- Türkiye’de öğrenim gördüğü üniversiteden alınmış burs süresi ve miktarının belirtildiği burs onayı  ile

 

- Aylık burs miktarı (400,- Avro) ile Federal Eğitim Teşvik Yasasi’na (BaföG) göre 720 Avro olarak belirlenmiş asgari aylık burs miktarı arasında eksik kalan meblağın (320,- Avro), öğrencilerin Almanya’da ikamet ettiği süre boyunca finanse edileceğine dair belge vize müracaati esnasinda göstermesi gereklidir.”

 

 

Bilgilerinize sunarız.

 

 

 

Konu hakkında detaylı bilgi için Alman Büyükelçiliği'nin vize prosedürleri sayfasında bulunan belgeleri inceleyebilirsiniz:

 

 

https://tuerkei.diplo.de/tr-tr/service/05-VisaEinreise/-/1514554

 

 

Polonya Cumhuriyeti Ankara Büyükelçiliği Konsolosluk Bölümü'nün öğrencilerin vize başvuruları ile ilgili bilgilendirme yazısı aşağıda bilgilerinize sunulmuştur.

 

 

Polonya, Türkiye’deki öğrenciler tarafından Erasmus + öğrenci değişim programı kapsamında eğitim/staj için en sık tercih edilen ülkeler arasında yer almaktadır. Bu durumdan dolayı son derece memnunuz ancak, her yıl artan taleplerden dolayı sunulan vize başvuru sayısı da sürekli artmaktadır ve en yoğun dönemlerde bazen – halen yasal süreler çerçevesinde olsa dahi – pasaport tesliminde istenmeyen gecikmelere yol açabilmektedir.

Vize için başvuranlara daha kolay ve uygun randevu tarihini seçebilme imkanını sağlamak,  sonuç bekleme süresini mümkün olduğunca kısaltmak ve personelimizin yoğunluğunu daha geniş bir süreye dağıtmak amacıyla aşağıdaki konulara dikkatinizi çekerek hatırlatmada bulunmak isteriz:

 

 -Vize başvuruları, planlanan seyahat tarihinin 90 gün öncesinden itibaren yapılabilmektedir  - Eylül ayının ikinci yarısında gidecek olanlar ŞİMDİDEN MÜRACAT YAPABİLİRLER !,

 

- Polonya’daki okuldan Kabul Mektubunuzun ASLINI BEKLEMEYE GEREK YOKTUR  - okunaklı, taranmış ve e-posta ile gönderilmiş belgenin çıktısı yeterlidir.

 

Polonya’ya gidecek olan öğrencilerin vize için erken başvuru yapmalarının yukarıda bahsedilen sebeplerden dolayı önemli olduğunu tekrar vurgulamak isteriz.

 

En yoğun başvuru yaşadığımız Ağustos – Eylül aylarında aşırı yoğun talepten dolayı sonucun alınması, başvuru dosyanızın Vize Bölümümüze ulaşmasından itibaren 15 gün kadar sürebileceği ve seyahat planlarınızı engelleyebileceğini şimdiden hatırlatırız

 

Aynı zamanda, randevu alınmasının şart olduğunu hatırlatır, detaylı bilgiye:

http://www.ankara.msz.gov.pl/tr/konsolosluk_bilgileri/vize_isleri/  linkinden ulaşılabileceğini

gerekli belgelerin listesinin ise

http://www.vfsglobal.com/poland/turkey/participants_documents.html

linkinden incelenebileceğini bildiririz.

 

Doğrudan Konsoloslukta yapılabilecek sınırlı sayıdaki randevular için www.e-konsulat.gov.pl sayfasından gün alınabilir veya İstanbul, İzmir, Ankara, Antalya, Gaziantep ve Trabzon’daki VFS Global Vize Başvuru Merkezlerinin  http://www.vfsglobal.com/poland/turkey/  internet adresinden işlem yapılabilir.

Bilgi hattı: 0212 373 58 01